X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

آشنایی با هنرمقرنس کاری

سه‌شنبه 29 فروردین 1396 ساعت 23:30
مجموعه: هنر و هنرمند


 

 

آشنایی با هنرمقرنس کاری

 

یکی از عناصر تزیینی معماری که در زیبا ساختن بناهای ایرانی بخصوص مساجد و مقبره ها نقش مهمی دارد مقرنسکاری است. مقرنسها که شباهت زیادی به لانه زنبور دارند، در بناها به شکل طبقاتی که روی هم ساخته شده برای آرایش دادن ساختمانها و یا برای آنکه به تدریج از یک شکل هندسی به شکل هندسی دیگری تبدیل شود،به کار می روند. این مقرنسها را می توان ازجمله وسایل موثر ساختن گنبد ها دانست، که بعدها محتوای نظری اولیه را از دست داده و بیشتر برای تزیین به کار رفت. برخی معماران ایرانی نیز که این مقرنسها را در جبهه ساختمانها به کار می برده اند در ساختن آنه مهارت را به حدی رسانده اند که نمی گذاردند موجب سنگینی ساختمان شود و بر اصل و پایه فشار آورد. با مشاهده شکلهای طبیعی قندیلهای یخی و آهکی درون غارها در می یابیم که به احتمال زیاد هنرمندان نخستین این فن از همان قندیلها برداشتی هنرمندانه کرده اند و عینا آن را در سطوح داخلی و خارجی بناها با استفاده از آجر گچ و یا سیمان به کار گرفته اند. مقرنسها معمولا در سطوح فرو رفته گوشه های زیر یقف ایجاد می شود. اما محل قرار گیری این عنصر تزیینی میتواند در بالای دیوارها،سقفها گوشه ها سردرها و ... باشد.


مقرنسها از لحاظ شکل به 4 دسته تقسیم می شوند:

1- مقرنسهای جلو آمده: مقرنسهایی را میگویند که مصالح آن از خود بناست. و در نهایت سادگی و بدون هیچگونه پیرایه ای به صورت آجر یا گچی ،انتهای سطوح خارجی نمای بیرون ساختمان را آرایش می دهند و استحکام آنها زیاد است.

2- مقرنسهای روی هم قرار گرفته: گذشته از مصالح به کار رفته اصلی بنا مانند گچ و آجر وسنگ، در سطوح داخل و خارج بنا به کار می روند. و غالبا در چند ردیف (دو تا پنج یا بیشتر) روی هم قرار دارند و دارای ثبات متوسطی است.

3- مقرنسهای معلق: شبیه همان منشورهای آهکی آویزان در غارهاست که اصطلاحا استلاکتیت نامیده میشوند. و غالبا از چسباندن مواد مختلف چون گچ، سفال ،کاشی و ... به سطوح مقعر داخل بنا صورت می گیرند. که اویزان به نظر میرسند و دارای ثبات کمی می باشند.

4- مقرنسهای لانه زنبوری: چنانکه از تام این دسته از مقرنسها پیداست،شبیه لانه زنبور و در مجموع کندوهای کوچک بر روی هم قرار گرفته اند. این دسته از نظر شکل ظاهری شبیه به مقرنسهای معلق اند.

مقرنس در دو قرن پنجم و ششم هجری قمری و یا به عبارتی در دوره سلجوقیان در مرحله تحول سریع قرار گرفت در اکثر بناهای این دوره مقرنسهای زیبایی دیده می شوند. آشکار ترین نمونه معماری عهد سلجوقی مسجد جامع اصفهان است که گنبد مقرنس کاری شده آن از شاهکارهای معماری اسلامی به شمار می رود.از دنیای هنر و هنرمندان بیشتر بدانید

  • آشنایی با هنر نقاشی
  • نقاشیهای سه‌بعدی خیابانی زیباوهنرمندانه
  • هنرنمایی جالب و دیدنی با مداد
  • 5 راه برای تقویت نوازندگی پیانو
  • کنده‌کاری جالب با اره برقی بر روی درختان
  • 11نمونه دیدنی ازمشبک‌کاری روی تخم پرندگان!


بررسی تاثیر محافظه کاری شرطی و غیر شرطی بر کیفیت سود و قیمت سهام دربورس اوراق بهادار تهران
ارزیابی یکنواختی پاشش (CU) سیستم های آبیاری بارانی اجرا شده در شهرستان سرپل زهاب
تحلیل روانشناختی خواب و رؤیا در مثنوی
تحلیل روان شناختی امثال و حکم فارسی
تاثیر مصرف ال- کارنتین و تمرینات منتخب بر توان هوازی و درصد چربی بدن مردان ورزشکار
آزادشدن پتاسیم غیر تبادلی از کانیهای میکای ذرات خاک تحت تاثیر اسیدهای آلی
لزوم ایجاد شبکه ملی مدیریت دانش در صنایع نفت و گاز ایران
ارزیابی وطبقه بندی بیابان زایی در کویر میقان واطراف آن با فن آوری سنجش از دور وسیستم اطلاعات جغرافیایی به روشICD
معرفی روش ذخیره رومیزی برای محاسبه جریان زیست محیطی رودخانه ها
Scalability Improvement of Recommender Systems using influential Users Extracted from Social Network’s Structure
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.