X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

زندگینامه سید حسام الدین سراج

شنبه 2 اردیبهشت 1396 ساعت 05:31
مجموعه: هنر و هنرمند


 

 

زندگینامه سید حسام الدین سراج

 

در سال 1337 در شهر اصفهان در خانواده ای صاحب ذوق دیده به جهان گشود. بزرگترین مشوق وی در تحصیل علم و هنر مرحوم پدرش بود. ایشان بر علوم قدیمه و ادبیات احاطه داشت و از صدای خوش آهنگی برخوردار بود و با اساتید ادب و هنر نظیر استاد جلال الدین همایی، استاد تاج اصفهانی، استاد حسن کسایی و ... حشر و نشر داشت. به همین جهت فضایی مستعد برای تربیت فرزندانش فراهم آورده بود. در چنین محیطی جوانه های عشق و علاقه به شعر و موسیقی در جان و دل وی شکوفا شد.

سراج موسیقی را با آموختن تنبک از سیزده سالگی آغاز کرده، سپس سنتور را در اصفهان نزد استاد ساغری آموخته و برای تکمیل آن از اساتیدی چون فرامرز پایور، رضا شفیعیان و پشنگ کامکار بهره جسته است. در زمینه آواز از محضر مرحوم استاد محمود کریمی و استاد محمدرضا شجریان استفاده کرده است. در حال حاضر هم به اغتنام فرصت از محضر اساتید موسیقی و تحقیق در شیوه قدما بهره می برد. شاگردی و تعلم را بالاترین توفیق زندگی خود می داند و به همین لحاظ به موازات آموزش موسیقی تحصیلات خود را در رشته معماری و شهرسازی در دانشگاه شهید بهشتی ادامه داده و موفق به اخذ فوق لیسانس معماری از آن دانشگاه و دکترای پژوهش هنر از دانشگاه هنر شده است.

در برخی از آثار که با صدای او شنیده ایم مانند: باغ ارغوان، شرح فراق، بی نشان، آئینه رو، نرگس مست، ماه نو و ... آهنگسازی را نیز به عهده داشته است.

تحقیقاتی در باب زیبایی شناسی هنر و معماری و تطبیق وجوه اشتراک هنرها دارد که بصورت رساله نهایی دانشگاهی ارائه شده و بعضاً به صورت مقاله در مجلات فرهنگی - هنری به چاپ رسیده است.

 

زندگینامه سید حسام الدین سراج

 

آثار موسیقی که تا کنون از او منتشر شده است عبارتند از:

نینوا، باغ ارغوان، وصل مستان، شمس الضحی، یاد یار، آفاق عشق (خسرو شیرین، لیلی مجنون)، طریقت عشق، شرح فراق، آئینه رو، دل آرا، بی نشان، نگاه آسمانی، نرگس مست، بوی بهشت، شهر آشنایی، رویای وصل، وداع، عشق و مستی، نازنین یار، ماه نو، آئینه و آه، قصه گیسو، جام الست و ...

تاکنون کنسرت های موسیقی موفقی در کشورهای فرانسه، انگلستان، سوئیس، هلند، آلمان، یونان، اسپانیا، چین، ترکیه، کره، کانادا، آمریکا، و روسیه داشته است.

در فرازی از یکی از مصاحبه های هنری چنین اظهار می دارد: من خود را شاگرد کوچک مدارج نخستین آستان هنر می دانم و امیدوارم تا آخر عمر خاک پای اساتید عارف و عاشق این دیار سرمه چشم من باشد.

 

زندگینامه سید حسام الدین سراج

منبع:hesamseraj.comاز دنیای هنر و هنرمندان بیشتر بدانید

  • بیوگرافی استاد شهرام ناظری
  • عود؛ سازی فراموش شده
  • زندگی نامه سیاوش قمیشی
  • گذری بر موسیقی و سازهای ایرانی
  • آشنایی با دستگاه ها و گوشه های موسیقی سنتی ایرانی
  • الفبای موسیقی


حل دقیق کمانش ورق مستطیلی ایزوتروپیک بر روی بستر الاستیک تحت بارگذاری غیر یکنواخت با دو تکیه گاه مقابل ساده به روش فروبنیوس
مدیریت سازمانهای تحقیق وتوسعه
مدل سازی دینامیکی و شبیه سازی مجموعه چتر سرشی باربر
نقش آموزش عالی بر توسعه ملی کشور
ارزیابی تأثیر ترکیب و مالکیت هیأت مدیره بر هزینه بدهی در شرکتهای سهامی خاص
مطالعه سطوح مختلف بیانی میوگلوبین انسانی در مخمر ساکرومایسس سرویزیه
آنالیز قابلیت اطمینان، پایداری شیب بالادست و پایین دست سدهای خاکی پس ازآبگیری
بررسی عملکرد و کارآیی مصرف آب ذرت و سورگوم تحت تاثیر دو رژیم آبیاری و کاربردبقایای جو، زئولیت و پلیمر سوپرجاذب
Evaluation of Fluids Entrance Intervals in Producing Oil Wells
بررسی تاثیر سرمایه تحت مالکیت و سپردهها بر سودآوری بانکها: بانکهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.